Konečník je z pochopiteľných dôvodov považovaný za veľmi intímnu a háklivú záležitosť. Zároveň je to rovnako prirodzená súčasť nášho tela ako ucho, nos alebo prst na nohe. A tak by tí, ktorí majú zdravotný problém súvisiaci s konečníkom, mali odložiť všetky zábrany a zabudnúť na nebezpečné mýty a predsudky, pretože ak ide o konečník, ide o veľa. Hovorili sme o tom s pánom MUDr. Karimom Masalkhim, hlavným proktológom kliniky PROCTOCARE , v predchádzajúcich dvoch častiach seriálu Rozhovory s proktológom. Od 3. časti sa budeme podrobnejšie venovať jednotlivým diagnózam – ich symptómom, diagnostike, liečbe a profylaxii.
Hemoroidy sú u nás známe pod názvom zlatá žila. Hovorí sa im tak aj v iných jazykoch?
Hemoroidy, v latinčine nodi haemorrhoidales, sú ochorením žilového systému konečníka. Nikde sa neuvádza, prečo sa im na Slovensku ľudovo hovorí zlatá žila, a ja netuším, prečo je práve zo zlata (smiech). Je to slovenské špecifikum. Slovo hemoroidy pochádza z gréčtiny a znamená tok krvi alebo krvácanie.
Pri tomto ochorení dochádza k oslabeniu cievnej steny žíl tvoriacich krvné zásobenie konečníka, ich následnému vydúvaniu a krvácaniu z postihnutej cievy. Neskôr nastáva pokles hemoroidov, čiže prolaps, von z konečníka.
Aká je najčastejšia príčina vzniku hemoroidov?
Veľkú rolu zohráva dedičná predispozícia, s podielom až 10 percent. Riziko nástupu ochorenia stúpa prirodzene s vekom, lebo čím je človek starší, tým má steny ciev slabšie. Žily v konečníku tvoria jeden systém so žilami v nohách, preto sa ochorenie často začína kŕčovými žilami na dolných končatinách a pokračuje rozšírenými žilami v konečníku. Rizikovým faktorom je aj tehotenstvo, keď veľký tlak maternice na konečník môže spôsobiť roztiahnutie a oslabenie žíl a krvácanie už počas tehotenstva. Problémy väčšinou pokračujú aj po pôrode.
Veľmi častou príčinou vzniku hemoroidov je aj nesprávny životný štýl. Čiže málo pohybu, sedavé zamestnanie, nedostatok vlákniny v potrave a nedostatočný pitný režim.
Najčastejším spúšťačom hemoroidov je tvrdá stolica. Dlhým vysedávaním na záchode a neustálym tlačením sú cievy natlakované, roztiahnu sa, potom praskajú a krvácajú.
Ďalšími príčinami sú infekcie a hnačkovité stolice, ktoré sú časté pri zápaloch hrubého čreva alebo Crohnovej chorobe. Hnačkou sú cievy v konečníku dráždené, zapaľujú sa, steny sa oslabujú, krvácajú a vydúvajú sa von.
Ľudia majú veľmi malú vedomosť o tom, že hemoroidy môžu byť spôsobené aj psychickými problémami, stresom a napätím. No a v neposlednom rade aj mechanickým dráždením pri análnom sexe.
Ako sa prejavujú?
V 1. stupni nemajú hemoroidy žiadne prejavy. Symptómy sa objavujú od 2. stupňa, keď sú cievy v konečníku mierne rozšírené. Človek vtedy vníma svrbenie, mierne krvácanie, pálenie a štípanie pri a po stolici.
V 3. stupni nastupuje silnejšie krvácanie a pri vyprázdňovaní vychádzajú hemoroidy z konečníka. Pacient toto vykleňovanie cíti a zdurené žily si zatláča prstom dovnútra.
V 4. stupni dochádza ku kompletnému prolapsu a tieto „karfiolovité“ hemoroidy sa už nedajú zatlačiť späť. V tejto fáze sú časté zápaly, výtoky, hlieny, špinenie.
Ideálne je, keď sa pacient dostaví k proktológovi v 2. stupni, pri prvých príznakoch. Dôležité je nezanedbávať symptómy a nespoliehať sa na samoliečbu. Diagnózu musí určiť proktológ, ktorý stanoví adekvátnu liečbu.
Aké sú riziká zanedbaných hemoroidov?
Silné krvácanie. Zažili sme pacientov so zanedbanými hemoroidmi, ktoré pri vyšetrení krvácali tak silno, že krv striekala všade naokolo. Niekedy sa nám to ani pri najlepšej snahe nepodarilo zastaviť, museli sme zavolať sanitku a pacienta odoslať do nemocnice. Tam je, bohužiaľ, indikovaná chirurgická operácia. Iné východisko v takejto vážnej situácii neexistuje.
Aká je liečba hemoroidov?
Na našej klinike využívame Barronovu ligatúru, čiže podväzovanie hemoroidov. V konečníku sú zvyčajne tri žily, a podviazať treba každú z nich. Robíme to postupne, nie všetky naraz. Na báze hemoroidu sa nasadí gumička, tým sa žila priškrtí a zastaví sa prítok a odtok krvi. Hemoroid následne odumrie, odpadne a so stolicou vyjde von.
Zákrok vykonávame počas troch až štyroch stretnutí, v závislosti od stupňa hemoroidov, s odstupom dvoch týždňov. Je to jednoduchá, bezbolestná, dvojminútová technika, ktorú aplikujeme v 2. a 3. stupni ochorenia. V 1 percente prípadov môžu nastať komplikácie vo forme krvácania a/alebo bolestí, ale celkovo máme s touto metódou veľmi dobré skúsenosti.
Barronovu ligatúru vykonávame poctivo a v absolútnom rozsahu, aby sme minimalizovali riziko recidívy. Odmietame vykonávať podviazanie len jednej alebo dvoch žíl. Pacienti sú po zákroku u nás dispenzarizovaní a raz za polroka chodia na kontrolu. Ak po niekoľkých rokoch nastane recidíva, zákrok riešime v rámci balíka, ktorý pacient obdržal pri zahájení liečby.
Trpia hemoroidmi viac ženy ako muži?
Ženy aj muži sú na tom rovnako. Chcem však upozorniť na jeden omyl, s ktorým k nám prichádzajú mnohí pacienti. Sú presvedčení o tom, že ak sú mladí, nemôžu mať hemoroidy. Vek nie je pre incidenciu tohto ochorenia rozhodujúcim faktorom. Prax na našej klinike ukazuje, že proktologické ochorenia, vrátane hemoroidov, postihujú najčastejšie ľudí vo veku od 18 do 50 rokov. Je to logické, keď si uvedomíme, akú majú mladší ľudia v súčasnosti životosprávu – málo pohybu, vysedávanie pri počítači alebo s mobilom v ruke, nevhodná strava, nedostatok vlákniny, dlhé vysedávanie na záchode typické hlavne pre mužov…
Perianálna trombóza – mne to ako laikovi znie dosť strašidelne. Čo to vlastne je?
Dnes mám za sebou tri zákroky perianálnej trombózy (pozn. redakcie: je sobota, 10.30 hod.). Dochádza k nej vtedy, keď sa na vonkajšom hemoroidálnom uzle vytvorí krvná zrazenina a tzv. tromb. Je to veľmi bolestivá záležitosť a predstavuje najčastejšiu komplikáciu vonkajších hemoroidov, typickú náhlym vzniknutím a zhoršením lokálneho nálezu.
Pri análnom otvore sa objaví bolestivá zdurenina. Bolesti súvisia s výraznou stimuláciou nervových zakončení v okolí. Je to najčastejšia diagnóza medzi pacientami, ktorí na našu kliniku prichádzajú cez víkend. Sú vydesení nielen z mimoriadnej bolestivosti, ale aj z veľkosti zdureniny. Hrčka, ktorá sa vytvorí náhle, máva veľkosť hrášku, čerešne až palca. Mnohí sa ju snažia zatlačiť do konečníka. Preto by som chcel na všetkých apelovať: prosím vás, ak sa vám niečo také stane, netlačte to dovnútra! Nefunguje to a môžete si ublížiť! Ak si chcete akútne uľaviť, použite studený obklad, no návštevu lekára určite neodkladajte! Keď sa to do troch dní nevstrebe, vyhľadajte proktologické pracovisko.
Na našej klinike riešime perianálnu trombózu laserom. Zákrok je jednoduchý, trvá 10 minút. Lokalitu umŕtvime a vykonáme trombektómiu. To znamená, že krvnú zrazeninu vytiahneme zo žily von. Stav po zákroku nevyžaduje práceneschopnosť, pacient sa vracia do každodenného života bez obmedzení.
S akými zdravotnými problémami za Vami najčastejšie chodia tehotné ženy?
Najčastejším problémom sú hemoroidy a análne trhliny. Problémy s konečníkom mali zvyčajne už pred tehotenstvom a zvýšeným tlakom maternice sa im následne zhoršili. Hemoroidy sa rozšírili, začali krvácať, análna trhlina začala byť dráždená, začala bolieť, krvácať, štípať.
V tejto súvislosti musím opätovne upozorniť na problém samoliečby! Okrem toho je na Slovensku i v Európe, žiaľ, taký zvyk, že všetko riadi gynekológ. Obraciam sa teraz na vás, milé budúce mamičky: ak máte veľký proktologický problém, treba ho konzultovať s nami! Vieme vám efektívne pomôcť miniinvazívnymi metódami. Nemusíte sa báť, že by sme vášmu bábätku ublížili. Dokážeme vás sprevádzať celým tehotenstvom tak, aby ste boli v pohode a aby ste porodili bez problémov a následných komplikácií. Nespoliehajte sa v záležitostiach konečníka iba na svojho gynekológa. Radi s ním budeme spolupracovať, lebo chápeme, že každý špecialista rozumie najlepšie problematike svojho odboru. Myslím si, že aj on bude v tomto prípade rád.
Niektoré proktologické pracoviská odmietajú tehotné ženy, obzvlášť v poslednom trimestri. My sme otvorení pre každého. Prijímame aj budúce mamičky, dokonca aj ženy krátko po pôrode. Často nám volajú mamičky z pôrodnice s otázkou, či ich vyšetríme, aj keď sú v šestonedelí. Áno, vieme realizovať vyšetrenie aj v ten istý deň, dokonca aj počas šestonedelia. Vždy sa snažíme uľaviť každému.
Ak sa chce pacient v rekonvalescencii po odstránení hemoroidov rýchlo zotaviť, ako sa má správať?
Toto je veľmi dôležitá otázka, hlavne v kontexte recidívy. Nielen v rekonvalescencii, ale aj dlhodobo je veľmi dôležitý vysoký príjem vlákniny v strave, napríklad vo forme celozrnných výrobkov. Netreba zabúdať na pohyb – ale taký, pri ktorom sa nevytvára priama tenzia na oblasť konečníka. Treba dodržiavať pitný režim, dbať na to, aby stolica nebola tvrdá alebo hnačkovitá. Nezabúdať na celkovú zdravú životosprávu, ktorá zahŕňa také aktivity, ktoré nás udržiavajú trvalo fit – toto považujem za najdôležitejšie.
Niekto si možno povie, že nevadí, ak celý deň presedí v práci na stoličke, potom príde domov a zje všetko, čo nájde v chladničke. Vadí to! Presne takto sa totiž štartujú všetky nepríjemné ochorenia.
Na Slovensku je veľmi obľúbené bicyklovanie. Treba si však uvedomiť, že pri ochoreniach konečníka je tento šport nevhodný. Pri jazde na bicykli je zadok neustále v napätí, v konečníku je tlak a z toho potom vznikajú vážne komplikácie. Jednou z nich je už spomínaná trombóza. Keď sa pacientov s perianálnou trombózou pýtame, čo predtým robili, často sa dozvedáme, že deň predtým sedeli niekoľko hodín na bicykli.
V dnešnom rozhovore sme s pánom doktorom MUDr. Karimom Masalkhim upozornili na nebezpečný myšlienkový stereotyp: Ak som mladý, nemôžem mať hemoroidy. Verím, že sa nám podarilo osloviť budúce mamičky, ktoré sa zbytočne trápia s hemoroidmi alebo análnou trhlinou, a otvorili sme im nový, doteraz nepoznaný priestor, v ktorom sa im môže výrazne uľaviť. Okrem toho mi ako červená kontrolka svieti varovanie pre každého, kto hemoroidy podceňuje, spolieha sa na samoliečbu a takýmto spôsobom vážne zanedbáva svoje zdravie. Závažné krvácanie ho v 4. štádiu tak či tak donúti vyhľadať odbornú pomoc, lebo môže byť nezastaviteľné. Taký stav je život ohrozujúci a vtedy už nepomôže nič iné, len rýchla chirurgická intervencia.
Na otázky odpovedal: MUDr. Karim Masalkhi, proktológ
Otázky kládla: Mgr. Lenka Jalilah, PhD., šéfredaktorka
Jazyková korektúra: Mgr. Andrea Jurčová
MUDr. Karim Masalkhi vyštudoval všeobecnú medicínu v Martine. Desať rokov pracoval ako chirurg v Nemocnici Alexandra Wintera v Piešťanoch. Po atestácii pôsobil dva roky na onkológii v Bratislave. Je zriaďovateľom a hlavným lekárom proktologickej kliniky PROCTOCARE, ktorá si osvojila základnú myšlienku: Žiadne ochorenie nie je hanbou. Sme tu pre vás.
Ďalšie časti seriálu ROZHOVORY S PROKTOLÓGOM si môžete prečítať TU.