„Stratil som mnoho kamarátov a známych len kvôli tomu, že som sa rozhodol robiť niečo naozaj zo srdca a zmeniť svoj život k lepšiemu.“
Touto časťou uzatvárame sériu rozhovorov s výnimočným mladým mužom menom Richard Neštický.
Srdcom chovateľ a pestovateľ
Richard chová sliepky, kozy, kačice a zajace. S radosťou mi oznamuje, že jednej koze sa samovoľne spustilo mlieko: „Podľa mňa je to prirodzená vlastnosť kôz, že sa im spustí mlieko bez toho, aby boli pripustené. Potom už len stačí rozdojiť. Pijem ho každé ráno už pol roka a pre vlastnú potrebu si z neho vyrábame jogurty. Druhú kozu treba pripustiť, lebo tá je citlivá a nenechá sa rozdojiť.“ Richard mi vysvetľuje, že to nie je len tým, že je to iný typ kozy, ale predovšetkým je to v tom, že každá koza má svoj špecifický charakter a jedinečné správanie.
***
Pýtam sa ho, ako získal taký pozitívny vzťah k zvieratám. Odpovedá, že ho k tomu priviedla súčasná doba: „Sťažujú sa podmienky pre život človeka.“
Jeho rodina vždy inklinovala k zdravému životnému štýlu a kvalitným domácim produktom. „Skočil som hneď do hlbokej vody, pretože predtým som nemal so zvieratami žiadne skúsenosti.“ Tie nadobúdal vlastnou praxou, takpovediac za pochodu.
Od začiatku čelil množstvu problémov a musel zápasiť aj s chorobami zvierat: „Všetko sa snažím riešiť prírodnou cestou tak, aby som nemusel siahnuť po liekoch a chemických prípravkoch.“ Priznáva, že počas celých 3 rokov, odkedy sa venuje chovu, nevyužil žiadne z liečiv ponúkaných na trhu.
Ako príklad uvádza myxomatózu, ktorá postihla králikov. Je to vážne, vysoko infekčné ochorenie prenášané kliešťami, komármi, blchami a priamym kontaktom: „Zapálili sa im a opuchli im sliznice a uhynul mi celý vrh. Ostala jedine samička. Podľa priebehu choroby som usúdil, že má dispozíciu na vytvorenie imunity. Teraz už viem, kde som urobil chybu, a pri novom vrhu som zlepšil celkovú hygienu a začal som používať esenciálne oleje s antiseptickými účinkami, napríklad pomarančový alebo citrónový, 1 kvapku do napájadla s vodou. Keďže zajačica už chorobu prekonala a získala imunitu, ďalší vrh, ktorý má už 4 mesiace, je pekný a silný.“ Dnes je rád, že to so samičkou nevzdal a napriek nepríjemnej skúsenosti bojoval ďalej.
***
Esenciálne oleje od domáceho slovenského výrobcu používa veľmi často. Keďže má doma 15 druhov, vždy je z čoho vyberať. Citrónový olej dával aj kuriatkam, ktoré majú náchylnosť na hnačky v prípade, že nie sú v prirodzenom vonkajšom prostredí. Ak sú v škatuli, možnosť vybudovania silnej imunity je obmedzená. Keď mu vyhynul celý chov, pri každom ďalšom, ktorý realizoval v rovnakých podmienkach, začal používať citrónový esenciálny olej, a kuriatka sú zdravé. Na toto riešenie prišiel intuitívne a efekt je očividný.
***
Propolisovou tinktúrou a repíkovým čajom vyliečil zápal oka u kozy: „Už ho mala v takom stave, že som sa bál, že oslepne. Natieral som jej horné viečko a po týždni jej to prešlo.“
***
Richard sa v minulosti spolu s otcom venoval pestovaniu bonsajov. V súčasnosti už na ne nemá toľko času ako kedysi. Teraz sa potrebuje sústrediť na svoju farmu, preto sa ich bude musieť postupne zbaviť. Nazýva to „vyčistením priestoru“. Podotýka, že ak sa zameriavame na niečo dôležité a popri tom vieme, že je tam ešte niečo, čo riešime už len z povinnosti a obdobie, keď nám to spôsobovalo radosť, sa už pominulo, oberá nás to zbytočne o energiu: „Teraz je už iná doba. Orientujem sa na potravinovú sebestačnosť a včelárstvo.“
***
Oceňujem Richardovu múdrosť a cit pre vyváženosť vecí. K tomu, čo mi na túto tému povedal, si dovolím pridať vlastnú krátku úvahu: nie je ľahké pustiť niečo z nášho života. Zvlášť keď sme tomu kedysi venovali maximálnu pozornosť a viaže nás k tomu silné puto. Aj keď nás to privádza do vnútorného diskomfortu, stále na tom lipneme – z nostalgie a pomýlenej zodpovednosti. Život je neustála zmena a človek sa potrebuje naučiť, že ľudia, veci, okolnosti a situácie z neho prirodzene odchádzajú. Priestor sa vyčisťuje, aby to nové v ňom mohlo naplno rozkvitať a my spolu s ním.
***
Richard mi ukazuje svoje hospodárstvo. Prechádzame okolo zvierat a cestou k zadnej časti pozemku za včelami pod lesom míňame pôdu s vysadenou zeleninou. Vysvetľuje mi, že si sám vyrába BIO postrek na rastliny: „Je na báze oleja, s propolisom a včelím voskom. Odpudzuje niektorých škodcov, ale funguje hlavne proti hubovitým chorobám. Posilňuje kutikulu, voskový povrch rastlín, a spolu s propolisom vytvára ochrannú vrstvu proti patogénom. Pretože ak chce huba poškodiť rastlinu, musí preniknúť práve cez kutikulu. Postrek funguje aj proti septorióze na zeleri a rôznym druhom múčnatiek, plesní a černí. Podarilo sa mi tým ochrániť aj zemiaky pred plesňou zemiakovou, čo je veľká vec.“
***
Kráčame spoločne do ovocného sadu a Richard rozpráva: „Jedným z veľmi dôležitých činiteľov, ktoré prispievajú k tomu, aby bolo naše okolie a záhrada zdravé, je prírodná rozmanitosť druhov, najmä mikróbov v pôde, ktoré sú ničené chemickými látkami a umelými hnojivami. Pôda a rastliny sú vitálne vtedy, keď je v zemi zdravý mikrobióm. Na veľkých poliach konvenčného poľnohospodárstva je nezdravá pôda, a preto sú choré aj plodiny, ktoré potom treba neustále chrániť a postrekovať chémiou. Tu vidím silnú paralelu medzi zdravotným stavom rastlín a ich konzumentmi – nami ľuďmi. Nie nadarmo sa hovorí: Sme to, čo jeme. Ak je zachovaná prirodzená diverzita od najmenšieho chrobáčika až po vtáka, od mikroskopickej huby a baktérie po najväčšieho cicavca, všetko je oveľa zdravšie a človek nemusí zasahovať chemickými postrekmi. Každý tvor je dôležitý. Nezabijem osu len preto, lebo sa mi nepáči. Nepristúpim chrobáka preto, lebo sa mi hnusí.
V zime kŕmim vtáky slnečnicou, lebo viem, že sýkorky a ostatné spevavce potom v lete ničia škodlivý hmyz a pomáhajú udržiavať rovnováhu v prírode. Takto udržiavam aj jej krásu, lebo keď štebocú, je to nádherné!
Svoje BIO postreky som používal hlavne zo začiatku, teraz ich už takmer nepotrebujem. Sama vidíte, že okolie je tu krásne, zdravé a voňavé.“
***
Keď som zrátala všetky činnosti, ktorým sa Richard venuje celým svojím srdcom, dospela som k obdivuhodnému číslu 5. Zrekapitulujme si to: je srdcom včelár, mastičkár, bylinkár, chovateľ a pestovateľ. Všetko, čo robí, robí s láskou, pokorou, múdrosťou a neomylnou intuíciou. Takáto vzácna kombinácia je u mladých ľudí veľmi zriedkavá, a preto by mal byť Richard vyhlásený za chránený druh. Všetci tí, ktorí ho na začiatku jeho cesty sebestačného hospodára dehonestovali, by sa mu mali ospravedlniť a úprimne oceniť jeho mimoriadne schopnosti, šikovnosť a pracovitosť. A všetci ostatní by si ho mali chovať ako v bavlnke. Pretože takých ľudí, ako je Richard Neštický, budeme teraz veľmi potrebovať.
Autorka: Mgr. Lenka Jalilah, PhD., šéfredaktorka
Jazyková korektúra: Mgr. Andrea Jurčová
Viac o Richardovi Neštickom: VeďMedík a ved_medik_a_farma
(pozn.: Richard príležitostne predáva svoje produkty formou priameho predaja z dvora ako pôvodné produkty prvovýrobcu.)
Dôležité upozornenie:
Informácie, rady a návody z oblasti liečivých účinkov medu a jeho produktov, ktoré nám Richard Neštický poskytol, sú mienené úprimne a s tými najčistejšími úmyslami. Vychádzal z vlastných skúseností a overených postupov, o ktoré sa chcel s nami podeliť. Nesmieme si ich však zamieňať s liečbou pri vážnych zdravotných ťažkostiach a ochoreniach, pretože nenahrádzajú konzultáciu s lekárom. Každý je za svoje zdravie zodpovedný sám a zodpovednosť nesie aj za prípadné vedľajšie účinky akéhokoľvek prípravku či postupu, ktorý si zvolí. V rozhodovaní o svojom tele a zdraví majme vždy otvorenú myseľ a srdce tak ako Richard.
Ďalšie články rozhovorov s Richardom Neštickým nájdete TU.