Môj hrdina

Typická chôdza, ktorá pomocou chodidiel v papučkách vytvára okolo seba jemné šuchtanie, spre­vá­dzané hlbokým dýchaním, prezrádza môjho dedka už z diaľky. Niekedy sa v jeho okolí vzná­ša­jú aj vety, ktoré mi prezradia, aký mal deň, čo nové sa dozvedel od tety Božky a ktoré anglické slo­vá mu chýbajú v krížovke.

Keď som bola ešte malá a chcela som sa mu pozrieť do očí, musela som poriadne zakloniť hláv­ku. Neskôr sa naše roly vymenili a dnes sa k nemu skláňam ja. Najväčšiu pozornosť púta jeho gu­ľaté bruško, často zakryté zásterou zašpinenou po krájaní čerstvej zeleniny alebo od korenia na americké zemiaky. Dopĺňajú ho nohy s neposlušnými kolenami prosiacimi o pozornosť častou bo­lesťou, ktorou dokážu ako rosničky predpovedať počasie. Dôležité sú aj ruky, ktoré mi už od út­leho detstva ukazovali fungovanie sveta: ako správne natočiť muškáty na slnko, nakrájať ka­pus­tu na dokonalé kúsky, namerať presné vzdialenosti medzi paradajkami v skleníku a, samoz­rej­me, aj to, ako najefektívnejšie poukladať kompóty.

Ďalším pútačom pozornosti je jednoznačne guľatá hlava pokrytá jemnými striebornými vláskami. Po celej tvári sa v obrazcoch plazia čiary múdrosti, ktoré poukazujú na dedove dlhoročné skúse­nos­ti. Do diaľky z nej svietia maličké gombíky, ktoré ma pri úprimnom pohľade presvedčia, že sa za nimi stále skrýva duša malého chlapca. Do očí bije aj kombinácia väčšieho nosa a úzkych pier.

Malého chlapca prezrádza aj typický zmysel pre humor. Na chlapčenských vtipoch nášho dedka sa zasmeje už len  babka. Berie to ako povinnosť, pretože je jeho manželkou? Iste nie!  Tajne sa aj my na nich zasmejeme a pobavíme.  Ale aj navzdory všetkým vtipom mu asi najviac príde vtip­né to, keď sa mi nedarí upiecť palacinku.

Katarína Bieľaková |Zamagurie 4 | maľba akrylom |50 x 50 cm | 2023

Úprimná radosť alebo rozčúlenie dokážu hravo zmeniť stavbu celej tváre. Veselý úsmev zúži oči tak, že sú takmer neviditeľné. Ak je radosť dostatočne živá, napríklad pri stretnutí celej rodiny a­lebo pri stokrát opakovanom filme Vinnetou, úsmevu robia spoločnosť aj diamanty v podobe sĺz šťas­tia. Ak sa však vrásky ešte viac prehĺbia a obočie sa na mňa pozerá z nižšieho miesta ako zvy­čajne, viem, že niečo nie je v poriadku. V takejto situácii sa vo vzduchu často vznáša aj ci­ga­re­tový dym.

Síce očami neviditeľnou, ale aj napriek tomu veľmi dôležitou súčasťou môjho dedka je zlaté go­ral­ské srdiečko. Už odmalička bolo zvyknuté žiť v skromnosti, pretože o všetko sa delilo so svojimi šies­timi súrodencami. Možno aj preto sa nám snaží dať všetko, čo nám vidí na očiach. Vo svojom vnútri má vyhradené špeciálne miesto pre našu babičku, ktorú ľúbi tak, ako to je prezentované v každej rozprávke, a pri každom jej sviatku sa u nich na stole záhadne objaví kytica červených ru­ží.

Osobitný kúsok svojej lásky skrýva aj pre naše tradície, či už rodinné alebo zamagurské. Veľmi dáv­no prišiel na svetlo s úžasnou myšlienkou, ktorou chcel udržať rodinu pokope, a tak založil deň Trebuňovcov, vďaka ktorému sa každý rok všetci stretneme. Z jeho odhodlaného a zároveň milého pohľadu sa dá vyčítať aj to, ako veľmi ľúbi goralskú kultúru. V skrini mu visí nádherný kroj, na poličke tíško sedí goralský klobúk a pod posteľou sa na mňa pri každom predvianočnom u­pra­to­vaní usmieva ostrá valaška.

Nielen jeho hruď, ale aj hlava skrýva skutočný poklad. Dedko vďaka svojmu rozumu dokázal pre­plávať množstvom nebezpečných vôd. V každej situácii si dokáže hravo poradiť a tváriť sa pri tom, akoby to bola hračka. Lenže ja viem, že je to výsledok všetkých rokov, počas ktorých poctivo štu­doval.

Svojou oddanosťou, láskou a schopnosťou držať nás všetkých pokope je určite vzorom nielen pre mňa, ale aj pre mnoho ľudí vo svojom okolí.

Autorka: Alena Čarnogurská

Jazyková korektúra: Bc. Adriána Kertisová

Autorka získala týmto umeleckým opisom 2. miesto v 3. ročníku Celoslovenskej literárnej súťaže Prekroč svoj tieň (2023/24)