Dovolenkový seriál | KRKONOŠE

Na konci júla som strávila 7 dní na dovolenke v Krkonošskom národnom parku. V Krkonošiach som bola prvýkrát a pred odchodom som sa veľmi tešila na spoločný čas strávený s mojimi milovanými. Keď necestujem sama, je mi viac-menej jedno, kam idem. Pre mňa je dôležitejšia spoločnosť. Pokiaľ ide o destináciu, dokážem sa prispôsobiť daným podmienkam za predpokladu, že nie sú až príliš sparťanské. Takže som nemala žiadne očakávania. Po ubytovaní v obci Malá Úpa som bola mimoriadne milo prekvapená a už v priebehu prvých hodín prerástli moje pocity do nadšenia, ktoré sa ma držalo po celý čas ako kliešť. Našťastie to bol jediný kliešť, s ktorým som mala v tamojšej prírode dočinenia.   

Dolní Malá Úpa, Krkonošský národný park, Česká republika
Malá Úpa

Krkonoše – najvyššie a najnavštevovanejšie pohorie v Českej republike so štatútom prvého národného parku ČR – ležia v severných Čechách a na juhu poľskej časti Sliezska. Najvyššia hora Sněžka má 1603 metrov nad morom. Sú charakteristické mimoriadne rozmanitou krajinou, ľahkou dostupnosťou a modernou turistickou infraštruktúrou. Divotvorným sochárom krajiny je horská rieka Úpa, ktorá má dĺžku 78,7 km a vlieva sa do Labe. Pohorie je domovom bájneho Krakonoša – ducha hôr, ktorý chráni celé Krkonoše pred nenásytnými hľadačmi pokladov, pytliakmi a ostatnými chamtivcami.

Malá Úpa (okres Trutnov, Královohradecký kraj) je malebná horská dedinka s tradičnými, oku lahodiacimi staročeskými chalupami rozsiatymi v rozľahlých lesoch a na nádherných voňavých lúkach. Je najvyššie položenou obcou v Krkonošiach a druhou v Čechách. Kamkoľvek som sa otočila, z ktorejkoľvek strany som sa pozrela, odvšadiaľ sa mi naskytol prekrásny výhľad! Malá Úpa je jednou z posledných skutočných krkonošských dediniek a keďže mám prirodzenú úctu k dedičstvu minulosti, chvíľami sa mi z tej komplexnej nádhery zatajoval dych.

Počiatky osídľovania Malej Úpy siahajú do roku 1566, keď prišli do oblasti drevári z alpských krajín. Na konci 19. storočia boli v obci, ktorá má v súčasnosti 142 obyvateľov, tisíce kráv. Tamojší horali museli denne spracovať až 15 tisíc litrov mlieka. Keďže ho nedokázali predať všetko surové, nechávali ho v konvách stáť v kamenných žľaboch s pretekajúcou vodou. Po troch dňoch pozbierali hustú smotanu, z ktorej utĺkli kvalitné horské maslo. Z odstredeného mlieka vyrábali špeciálne horské syry, tvarom podobné dnešným olomouckým syrčekom. Používali bakteriálnu kultúru, ktorú uchovávali v namočenom teľacom žalúdku. Po 1. svetovej vojne bolo v Malej Úpe minimálne deväť obchodníkov, ktorí vykupovali mliečne produkty a distribuovali ich do celého kraja. Najznámejší z nich sa volal Alois Scholz. V dome, v ktorom žil, prevádzkoval hostinec. Prešli ním tisíce kilogramov syra a masla, preto sa mu hovorilo Butterschenke, čiže Máslová hospoda. V súčasnosti je hostinec „Maslového Scholza“ s citom prestavaný na penzión Rusalka.

Penzión Rusalka, Malá Úpa, Krkonoše

Naším dočasným krkonošským domovom bol Permoník – moderný detský a rodinný penzión s úžasnou atmosférou. Musím uznať, že majitelia – manželia Semerádoví – odviedli obrovských kus práce a z pôvodne zanedbaného penziónu, ktorý kúpili v roku 2002, vytvorili krásny a jedinečný priestor, ponúkajúci nielen ubytovanie v izbách, z ktorých každá je venovaná inej rozprávkovej bytosti (izby a apartmány Rusalka, Rákosníček, Krteček, víla Amálka, Pat a Mat, Les Řáholec, Myška, Pejsek a Kočička, Ferda Mravenec, Bob a Bobek, Křemílek), ale aj priestory na vyžitie a trávenie voľného času pre deti, aj ich rodičov. Žasla som nad tým, ako majú všetko domyslené do najmenších detailov. Spoločné priestory sú vybavené množstvom kvalitných hračiek pre všetky vekové kategórie detí. Našli sme tam dve knižnice s hodnotnými knihami pre deti i dospelých a veľa DVD s rozprávkami a filmami pre deti. Všetko je voľne dostupné, na základe absolútnej dôvery majiteľov voči ubytovaným klientom. Počas celého pobytu sme cez deň mali dokonca voľný prístup k pípe na pivo a kofolu, ku káve aj vínu. Sami sme sa obsluhovali a spotrebu sme zapisovali na papier, na základe ktorého nám pani Semerádová pred odchodom vystavila účet, respektíve faktúru. Pani majiteľka reprezentovala vnímavú, starostlivú, dobrú dušu penziónu, ktorá sa vždy odniekiaľ vynorila, prirodzene a s úsmevom splynula s ubytovanými hosťami, chvíľu s nimi konverzovala ako s dobrými priateľmi, a zasa sa stratila v útrobách budovy, kde dohliadala na personál, vybavovala, organizovala a starala sa o plynulé fungovanie celého zariadenia.

Exteriéry penziónu Permoník, Dolní Malá Úpa, Krkonoše
Interiéry penziónu Permoník, Dolní Malá Úpa, Krkonoše

V Malej Úpe sa Václav Havel schádzal s ďalšími českými disidentmi a s rovnako zmýšľajúcimi Poliakmi, vďaka čomu sa tam dnes môžete prejsť unikátnym Disidentským chodníčkom (Disidentská stezka). Rodiny s deťmi zažívajú dobrodružstvo na 16-kilometrovom Rozprávkovom chodníčku (Pohádková stezka), ktorý je inšpirovaný krkonošskými rozprávkami Marie Kubátovej. Tí, ktorí sa zaujímajú o históriu Malej Úpy, môžu absolvovať Potulky s dobovým sprievodcom. Ďalšie tipy na výlety, z ktorých si môžete vybrať: S deťmi za Krakonošom a čertami (pri Spálenom mlyne čaká na deti Krakonoš a drevený Čertov mlyn poháňaný vodou), Pohodovka Eliškiným údolím (6-kilometrový okruh popri zurčiacom potôčiku), Hrebeňovka pre zdatných turistov (10-kilometrový okruh po klasických cestách i mäkkom machu, či dokonca cez vodu), Levia baňa zo sedla bicykla (15-kilometrová trasa sa začína zjazdom k Spálenému mlynu), Jelenia cestička (tri kilometre s piatimi náučnými zastávkami o jelenej populácii), Banícka cestička (návšteva 19-tich miest s informáciami o ťažbe rúd v Krkonošiach).

Medzi skvosty Malej Úpy patrí nepochybne aj pivovar Trautenberk. Od roku 2015 tu varia pivo z čistej horskej vody, bez pasterizácie a filtrovania. Návšteva pivovaru a posedenie s oroseným pollitrom boli pre nás jedinečným zážitkom!

Reštaurácie v Malej Úpe sú štýlovo zariadené a ponúkajú jedlá tradičnej českej kuchyne. Jediná nevýhoda, s ktorou sme trochu zápasili, bolo to, že sme museli väčšinou platiť hotovosťou.

V Malej Úpe sa každoročne konajú cyklistické preteky do vrchu Šlapu na čáruMaloúpska vareška – súťaž o najlepšiu maloúpsku polievku, najväčšieho ohniváka, najväčšieho žrúta čučoriedkových knedlíkov a o najväčšieho pijana piva Trautenberg. Letný Maloúpsky truhlík je súťaž o najrozkvitnutejšiu a najkrajšie upravenú chalupu.

Srdcom Malej Úpy je kostol sv. Petra a Pavla z roku 1791, ktorý dal postaviť cisár Jozef II. V 18. storočí bol najvyššie položeným kostolom v Čechách, dnes je na 4. mieste. Na rastlinke, ktorá statočne rastie a hrdinsky kvitne hore na kostolnej veži, sa miestni zabávajú hlavne v súvislosti so súťažou Maloúpsky truhlík. Tvrdia, že je jasným favoritom v letošním květinovém klání. a hovoria: „Náš milý kostelík vzorně pečuje o květinku vzrostlou na svém těle. Jeho výhoda: ožrání od srnek nehrozí.“ Okrem kvetinky odporúčam do pozornosti aj „rímsku“ štvorku na ciferníku hodín kostolnej veže…

Všetky chalupy a penzióny Malej Úpy stoja na území národného parku, preto je pre ne typické, že nie sú obohnané plotmi, presnejšie: nemali by byť. Sem-tam sa totiž nejaký ten plôtik nájde. Počas túry sme na jeden z plotov, na ktoré väčšina domácich nazerá s nevôľou, natrafili. Niektorí miestni sú ochotní pripustiť, že plot je hezký, ale hyzdia ho šálky a hrnčeky, ktoré sú gýčovité a do ich lokality sa nehodia.

Počas celého pobytu som doslova nasávala malebnosť, pokoj a harmóniu, ktoré na mňa zovšadiaľ dýchali. Čistý, voňavý horský vzduch, dych vyrážajúca krása lesov, prekrásna flóra a jedinečná nádhera horských chalúp pôsobili ako balzam na dušu. Cítila som sa slobodne a šťastne, bez akýchkoľvek limitov či obmedzení, ktoré prináša mestský život. Dovolenka v Krkonošiach sa vyskladala do dokonalej mozaiky, z ktorej každý dielik prispel k tomu, že som si oddýchla, „vypla som“ a domov som sa vrátila svieža a radostná.

Autorka textu a fotografií: Lenka Jalilah, šéfredaktorka

Jazyková korektúra: Mgr. Lenka Jalilah, PhD.

Použitá literatúra:
1. ŠTURSA, J., VANĚK, J. 2020. Za krásami východných Krkonoš. ISBN 978-80-270-756-7.
2. Maloúpský posel 1/2020, vydalo Infocentrum Malá Úpa.