„Stratil som mnoho kamarátov a známych len kvôli tomu, že som sa rozhodol robiť niečo naozaj zo srdca a zmeniť svoj život k lepšiemu.“
V 1. časti sa nám Richard Neštický predstavil ako rozhodný mladý muž, ktorý ide neochvejne za svojím cieľom. Nepochopenie väčšiny ľudí a z neho prameniace odsúdenie naňho zo začiatku doľahlo ťažko. Ale on sa silou vôle pozbieral a pochopil zásadné veci. Napríklad to, že rodičia mu dali dobrý základ do života a v rozhodujúcej chvíli ho podporili. Uvedomil si aj jednu podstatnú vec: človek môže byť spokojný a šťastný len vtedy, ak prevezme zodpovednosť za všetky svoje skutky na seba a uchopí život pevne do vlastných rúk.
Srdcom včelár a mastičkár
Richardovou víziou je vybudovať včelárstvo, ktoré ho bude plnohodnotne živiť. Pri včelách sa doslova našiel. Všetky produkty si vyrába sám podľa vlastných receptov.
***
Na včelnici má 33 rodín, pričom v každej rodine je životaschopná oplodnená matka so včelami, ktoré sú schopné produkcie, vychovania nového potomstva a majú zachované prirodzené pudy. To znamená, že nosia med, peľ, vodu a rôzne živice a étery, ktoré potom pretvárajú na propolis. Podľa Richarda je len taká rodina schopná prežiť a má šancu preklenúť ťažké zimné obdobie.
***
Myslí si, že podmienkou sebestačnosti je mať minimálne 1 alebo 2 včelstvá. Jeho zdôvodnenie znie veľmi logicky:
„Včely nám ochotne poskytujú úžasné produkty a medziprodukty so širokým spektrom využitia. Napríklad med, ako náhrada cukru, je zdravá potravina, ktorá dodáva telu okamžitú energiu a vďaka tomu dokážeme prežiť aj vo veľmi náročných podmienkach. Okrem jeho priamej konzumácie, ktorá sama o sebe prináša veľa zdravotných benefitov, môže med slúžiť aj ako nosný pilier pri výrobe ovocných sirupov, džemov a drviny, liečivých bylinných extraktov, kvapiek, griotiek a tiež ako prísada pri varení a pečení.“
***
„Propolis, ktorým si včely čistia úle a tmelia škáry, aby im nefúkalo, má antiseptické účinky. V úli funguje dezinfekčne proti plesniam a baktériám. Rozpustený napríklad v mojej domácej marhuľovici má obrovskú škálu pozitívnych účinkov na zdravie človeka. Pôsobí predovšetkým proti zápalu, škodlivým mikroorganizmom a ako podpora imunity a hojenia.“
Richard mi vysvetľuje, že propolis pripomína tmel a v tejto forme ho človek môže využiť napríklad na „zatmelenie“ deravého zuba. Inak je jeho užívanie pomerne nekomfortné. Ideálne je rozpustiť ho v alkohole, čím vznikne propolisová tinktúra: „Preventívne si dávam 15 až 20 kvapiek každé ráno a cítim, že mám z neho silnú imunitu. V prípade choroby je dobré užívať ho 3-krát denne.
Propolis vám nahradí aj 10 rôznych liekov. Dokonca som čítal, že funguje aj pri cukrovke a zvýšenom krvnom tlaku. S tým nemám skúsenosť, ale jeho účinok na posilnenie imunity mám overený. Svoju propolisovú tinktúru nakvapkám aj na čerstvú ranu a vtedy pozorujem, ako sa pekne zacelí a veľmi rýchlo zahojí. Keď viete, že máte niečo takéto prírodné a funkčné okamžite poruke, ste hneď pokojnejší a je to ďalší výrazný krok k sebestačnosti.“
***
„Ďalšia úžasná vec je včelí vosk. Ak ho za tepla rozpustíte v olivovom oleji, dostanete masť. Pridávam do nej aj propolis a nechtík.“
Držím v ruke malú sklenenú fľaštičku s liečivou nechtíkovou masťou a vidím, že na dne je napísané: bergamot a medovka. Richard mi vysvetľuje, že sú to čisté, prírodné esenciálne oleje, ktoré do masti pridáva pre vôňu.
Pýtam sa na využitie mastičky a Richard ochotne odpovedá: „Má veľmi veľa použití. Ja si ňou natieram každý deň ruky. Lebo keď pracujem so zvieratami a v záhrade, na slnku sa mi vysušuje pokožka. Keď si ju natriem, ruky mám vláčne, nevysušia sa mi a mám príjemný pocit. Masť sa používa aj pri ekzémoch, ako prevencia suchej päty, na škrabance, na suché pery…“ Ako žena okamžite reagujem a pýtam sa – so smiechom – či nevyhladzuje aj vrásky. S tým vraj nemá skúsenosť, ale vie, že zvláčňuje kožu a urýchľuje hojenie. Pri čerstvej rane odporúča kombináciu tinktúry s masťou: „Tinktúra ranu stiahne, a keď je zaschnutá, natriete ju masťou. Po 4 dňoch už neviete, že ste sa zranili.“ Masť sa nemusí skladovať v chladničke, stačí ju uložiť pri izbovej teplote do skrinky, chránenú pred priamym slnečným svetlom.
Richard využíva včelí vosk aj na prípravu náteru na úle: „Nepoužívam žiadny chemický náter, ale oheň, ktorým si úle najprv opálim do čierna. Smrekové drevo má totiž takú vlastnosť, že vylúči na povrch živicu a tá stvrdne. Tak sa vytvorí ochranný film. Na ten potom nanesiem voskový náter a vznikne prírodný konzervant. Keďže je mastný, odpudzuje vodu a žiadna dažďová kvapka sa tam neudrží.“ Na prípravu náteru používa repkový alebo slnečnicový olej, v ktorom za tepla rozpustí vosk a propolis v takom pomere, aby to bolo tekuté a vhodné na natieranie.
***
Fermentovaný včelí peľ je podľa Richarda superpotravina obsahujúca celú škálu vitamínov, minerálov, stopových prvkov, aminokyselín a enzýmov, s mimoriadne priaznivými účinkami na ľudský organizmus. Priznáva, že s peľom sa ešte veľmi nezaoberá, lebo na to treba mať viac skúseností. Nepochybujem o tom, že keď sa s Richardom stretnem o niekoľko mesiacov, ukáže mi vlastný produkt vyrobený na báze včelieho peľu.
***
Zaujíma ma, do akej miery je Richardov vzťah s včelami „osobný“. Vysvetľuje mi: „Vďaka vlastným skúsenostiam som sa dopracoval k tomu, že s nimi pracujem väčšinou bez ochranného obleku. Pracovať na včelnicu idem vtedy, keď vidím, že môžem. To znamená, že sú kľudné, pokojne lietajú a akceptujú moju prítomnosť, čo je väčšinou vtedy, keď majú dostatok potravy a je dobré počasie. Zadymím ich, žiadne ochranné pomôcky nepotrebujem a manipulujem s nimi klasicky ako každý včelár. Nepoštípu ma aj preto, lebo som k nim jemný a citlivý, nebojím sa a nie som nervózny. Keď totiž včely cítia feromóny strachu, vtedy reagujú agresívne. Keď potrebujem niečo urobiť a je horšie počasie, vtedy si dám oblek, ale už mi vadí a prekáža v práci. S ochranou mi to trvá dlhšie.“
***
Richard spomína na svoje včelárske začiatky. Vtedy dostal 150 žihadiel naraz: „Keď som si kupoval prvé včely, kamarát mi pomáhal prenášať úle. Otvoril sa letáč, vchodový priestor pre včely, lebo som ho ako amatér zle spravil, a všetky vyleteli.“ Je pochopiteľné, že boli po transporte rozdráždené a agresívne: „Vtedy som si povedal, že keď ma toto nezabilo, tak sa už nemám čoho báť.“
Aj kamarátovi sa ušlo, ale len zopár štípancov, lebo: „On zdrhol a ja som tam musel zostať. Ďalšia skúška prišla, keď som chytal roje v čiernych rukaviciach.“ Vtedy ešte nevedel, že reagujú nepriateľsky na tmavé a chlpaté materiály: „Lebo ich prirodzený nepriateľ medveď je tmavý a chlpatý.“ Keď si potom vyberal a rátal žihadlá, bolo ich vyše 50. Pri takých vysokých množstvách je ťažké rýchlo vybrať z kože všetky. No Richard radí, že to treba urobiť čo najrýchlejšie: „Keď vás včela pichne, žihadlo sa vytrhne aj so svalom, ktorý potom funguje ako pumpa. Preniká hlbšie do kože a vytláča jed po kvapkách ako z ihly. Čím dlhšie zostane žihadlo v koži, tým viac jedu sa do tela dostane, a o to viac to potom bolí.“
Richard ma príjemne prekvapuje ďalším postojom: „Včelí jed je do určitej miery zdravý. V istom zmysle pokoruje ľudské ego.“ Preto je podľa neho reakcia niektorých ľudí na včelie bodnutie taká prudká, lebo sa v nich urazene ozýva a vehementne protestuje to zlé, čo je v nich a čo včelí jed ničí.
***
Pýtam sa Richarda, či je pravda, že včela po bodnutí zahynie. Odpovedá: „Áno, zahynie, hm… Žihadlom si vytrhne aj vnútorné orgány.“ So smútkom v hlase dodáva: „Ona ide vtedy na smrť.“ Vzápätí znova ožije: „Také sú zákony prírody. Včely žijú v mimoriadne organizovanom spoločenstve. Dokážu veľmi dobre vyhodnotiť prírodné podmienky a zabezpečiť si prežitie. Vedia, kedy a aké zásoby si majú vytvoriť, kedy útočiť a kedy nie.“
Ďalej vysvetľuje: „Každá uhynutá včela je stratou pre celé spoločenstvo. Preto sa pri ochrane úľa obetujú väčšinou staré a choré včely. Tie staré sú navyše skúsené, preto bodnú s istotou a efektívne. Občas sa stane, že ma nejaká z nich pichne. Vtedy si všímam, že väčšinou je stará alebo chorľavá, zodratá… Spoločenstvo, ktoré funguje ako mozog, ju vyšle a ona letí s veľkým odhodlaním, lebo vie, že ide na smrť, ale bude to mať zmysel. Aj tak by už toho veľa nedokázala, čoskoro by tak či tak uhynula. Preto sa obetuje pre ostatné.“
***
Richard pokračuje: „Včely sú dokonca také inteligentné, že na starobu zomierajú mimo úľa. Keď včela vie, že sa blíži jej koniec, vyletí von. Nezomrie medzi ostatnými, nezostane im napospas, nebude v úli hniť a nestane sa zdrojom prípadnej nákazy.“
***
Na záver tejto časti rozhovorov s Richardom Neštickým vám na zamyslenie ponúkam jeho paralelu: „Keby aj ľudia mali takého vodcu, ako je včelia kráľovná, ktorý by s čistým svedomím konal pre ich dobro, takisto by boli schopní vytvárať úžasné veci. Všetci by boli dobre organizovaní, šťastní a robili by to, na čo sú predurčení, čo ich zároveň napĺňa a slúži pre dobro celku.“
***
V 3. časti rozhovorov s Richardom Neštickým ho spoznáme ako múdreho a vnímavého bylinkára. Predstaví nám svoj skorocelový BIO sirup, prezradí, prečo doňho dáva svoju domácu pálenku, a ako funguje jeho Jánsky olej. Podelí sa s nami o svoje vedomosti o charaktere a účinkoch šalvie lekárskej, repíka lekárskeho, ľubovníka bodkovaného, skorocelu, oregana a zlatobyle obrovskej. Dozvieme sa aj to, aký prírodný prostriedok mu pomáha zdvihnúť náladu v pochmúrnych jesenných a zimných dňoch.
Autorka: Mgr. Lenka Jalilah, PhD., šéfredaktorka
Jazyková korektúra: Mgr. Andrea Jurčová
Viac o Richardovi Neštickom: VeďMedík a ved_medik_a_farma
(pozn.: Richard príležitostne predáva svoje produkty formou priameho predaja z dvora ako pôvodné produkty prvovýrobcu.)
Dôležité upozornenie:
Informácie, rady a návody z oblasti liečivých účinkov medu a jeho produktov, ktoré nám Richard Neštický poskytol, sú mienené úprimne a s tými najčistejšími úmyslami. Vychádzal z vlastných skúseností a overených postupov, o ktoré sa chcel s nami podeliť. Nesmieme si ich však zamieňať s liečbou pri vážnych zdravotných ťažkostiach a ochoreniach, pretože nenahrádzajú konzultáciu s lekárom. Každý je za svoje zdravie zodpovedný sám a zodpovednosť nesie aj za prípadné vedľajšie účinky akéhokoľvek prípravku či postupu, ktorý si zvolí. V rozhodovaní o svojom tele a zdraví majme vždy otvorenú myseľ a srdce tak ako Richard.
Ďalšie články rozhovorov s Richardom Neštickým nájdete TU.