Slovensko je nádherná krajina, o tom vie snáď každý z nás, no spoznať ju celú aj osobne zaberie isto dlhý čas. Tak ako ja, teší sa aj moja dcéra vždy z nového prostredia, spolu s našimi štvornohými (haf + mňau) spoločníkmi. Každý rok teda určím lokalitu, v ktorej nájdeme vhodné miesto pre najlepšie čerpanie celkovej atmosféry daného kraja.
Tentoraz to bola každému Slovákovi dobre známa obec Čičmany v Rajeckej doline, s nadmorskou výškou 655 m a počtom obyvateľov 123, slovom stodvadsaťtri. Je vyhľadávaná najmä pre jej unikátne kultúrne dedičstvo, vďaka čomu sa v nej nachádza niekedy viac turistov a návštevníkov ako domácich. Rozhodne však nemáte pocit, že by toto miesto bolo preplnené, a to ani v zimných mesiacoch, počas ktorých sa dá na kopci Javorinka do sýtosti športovo vyžiť.
Medzi najznámejšie ubytovacie zariadenia, okrem súkromných chatiek, patria: Kaštieľ Čičmany s peknými izbami, skvelou kuchyňou a príjemnou krčmičkou; Penzión Katka s reštauráciou, v ktorom môžete precítiť neopísateľnú atmosféru pulzujúcu v celom dome; Penzión Javorina s obyčajnou, avšak veľmi chutnou kuchyňou, ktorého izby ponúkajú výhľad na malý hospodársky dvor; penzión Dom sv. Bystríka, ktorý uspokojí záujemcov o duchovné cvičenia a obnovy; a v neposlednom rade je tu Humno Ondreja Gregora s letnou reštauráciou, kde ponúkajú aj raw zákusky vlastnej výroby. V zime vám v ich nádhernej drevenici urobí dobre aspoň fajnová káva alebo biočaj s koláčikom.
Suveníry sa dajú kúpiť na viacerých miestach tejto malebnej obce, no v drevenici Humna Ondreja Gregora si niečo isto vyberiete aj z nádherných ľanových a vlnených kúskov oblečenia, vyrábaného na Slovensku. V dvoch vedľajších dreveniciach sa počas prehliadky v miestnom múzeu môžete oboznámiť s históriou Čičmian.
Dedinke svojou výškou dominuje rímskokatolícky barokový kostol Povýšenia sv. Kríža zo 17. storočia, s veľmi príjemnou atmosférou v okolí. Neďaleko sa nachádza svätený prameň s malou kaplnkou vyrobenou zo stromu, ku ktorému sa dá dostať bočnou cestičkou popri penzióne Javorina.
Každopádne bolo výzvou, dostať sa k prameňu a potom sa z neho aj napiť, pretože miestne červené mravce, ako skúšobná komisia, boli pripravené preveriť naše odhodlanie a presvedčenie o vytýčenom cieli. Veľmi rýchlo začali po nás liezť a testovať svoje zuby, resp. svojimi zubami testovať nás. Aj v takýchto momentoch si vieme uvedomiť silu prírody.
Polovicou obce preteká malá riečka Rajčianka, ktorá svojím príjemným a čistým zvukom výrazne umocňuje pobyt v Čičmanoch. Pramení v Strážovských vrchoch, tečie celou Rajeckou dolinou a nakoniec sa pri Žiline vlieva do Váhu.
Priamo z obce je možné vydať sa značenými turistickými chodníčkami na prechádzku či túru. My sme sa po absolvovaní túry na Strážov a po výstupe na miestnu Javorinku vybrali na neďaleký kopček zvaný Malofatranský Kľak. K nemu sme sa však priblížili pomocou štvorkolesového pomocníka priamo na Fačkovské sedlo. Tu sme prepli na vlastný eko pohon a po zdolaní toho zaujímavého vrcholu, šup ho do Salaša Kľak (na Fačkovskom sedle) doplniť energiu a načerpať sily.
Každé miesto má svoje čaro. Záleží len od nás, do akej miery sme vnímaví. Pobyt v novom prostredí v najtesnejšej symbióze s prírodou do nás všetkých isto vtlačí nádhernú pečať s puncom tej najvyššej kvality. My sa už teraz tešíme na ďalšie nové miesta.
Autor textu a fotografií: Vladino Žák
Text neprešiel jazykovou korektúrou